This website is no longer updated. Last update 10 July 2013.


  Home
Players
Tournaments
Rankings
Countries
About this site
 
Head-to-heads
 
Photos
All Photos 
Upload photo
 

 
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z  
 
Fed Cup Zonal Group I 2009
 
Europe/Africa Zone
 
 
Venue: Coral Tennis Club, Tallinn, Estonia
Surface: Hard - indoors
Dates: 4-7 February
 
Group A: 1. Great Britain, 2. Hungary, 3. Netherlands, 4.Luxembourg
Group B: 1. Poland, 2. Sweden, 3. Romania, 4. Bosnia/Herzegovina
Group C: 1. Belarus, 2. Denmark, 3. Slovenia, 4. Austria
Group D: 1. Estonia, 2. Croatia, 3. Bulgaria
 
 
GROUP A
 
Hungary defeated Netherlands 2-1:
N.THYSSEN d. K.MAROSI 6-3 7-6(3)
A.SZAVAY d. P.WONG 6-0 7-5
K.MAROSI / A.SZAVAY (HUN) d.
N.THYSSEN / P.WONG (NED) 6-1 6-2
 
Great Britain defeated Netherlands 3-0:
E.BALTACHA d. M.GERARDS 6-2 6-4
A.KEOTHAVONG d. A.RUS 6-4 6-4
S.BORWELL / A.KEOTHAVONG (GBR) d.
N.THYSSEN / P.WONG (NED) 6-4 6-0
 
Netherlands defeated Luxembourg 3-0:
M.GERARDS d. C.SCHAUL 6-2 6-2
A.RUS d. M.MINELLA 7-5 6-7 6-2
N.THYSSEN / P.WONG (NED) d.
C.SCHAUL / F.THILL (LUX) 7-6(2) 6-1
 
Great Britain defeated Hungary 3-0:
E.BALTACHA d. G.ARN 7-5 6-3
A.KEOTHAVONG d. A.SZAVAY 6-3 6-2
S.BORWELL / M.SOUTH (GBR) d.
K.MAROSI / A.SZAVAY (HUN) 6-4 6-3
 
Hungary defeated Luxembourg 2-1:
C.SCHAUL d. G.ARN 6-4 6-1
A.SZAVAY d. M.MINELLA 6-0 6-1
K.MAROSI / A.SZAVAY (HUN) d.
M.MINELLA / C.SCHAUL (LUX) 6-3 6-0
 
Great Britain defeated Luxembourg 3-0:
M.SOUTH d. F.THILL 6-0 6-2
A.KEOTHAVONG d. M.MINELLA 6-1 6-2
S.BORWELL / M.SOUTH (GBR) d.
M.MINELLA / F.THILL (LUX) - Walkover
 
 
GROUP B
 
Sweden defeated Romania 3-0:
J.LARSSON d. M.NICULESCU 1-6 7-6(1) 6-3
S.ARVIDSSON d. S.CIRSTEA 6-7(5) 6-2 7-5
E.ALLGURIN / S.ROMA (SWE) d.
M.BUZARNESCU / S.CIRSTEA (ROU) 6-1 6-0 - Retired
 
Sweden defeated Bosnia/Herzegovina 3-0:
J.LARSSON d. S.MARTINOVIC 6-1 6-1
S.ARVIDSSON d. M.JUGIC-SALKIC 6-2 6-3
S.ARVIDSSON / J.LARSSON (SWE) d.
A.HUSARIC / D.STOJIC (BIH) 6-0 6-1
 
Poland defeated Sweden 3-0:
K.PITER d. J.LARSSON 6-4 1-6 6-4
A.RADWANSKA d. S.ARVIDSSON 6-2 6-3
K.JANS / A.ROSOLSKA (POL) d.
S.ARVIDSSON / J.LARSSON (SWE) 6-4 6-2
 
Romania defeated Bosnia/Herzegovina 3-0:
M.NICULESCU d. S.MARTINOVIC 6-2 6-2
S.CIRSTEA d. M.JUGIC-SALKIC 6-3 7-6(3)
S.CIRSTEA / I.OLARU (ROU) d.
M.JUGIC-SALKIC / S.MARTINOVIC (BIH) 6-1 6-2
 
Poland defeated Romania 2-1:
M.NICULESCU d. K.PITER 6-1 6-4
A.RADWANSKA d. S.CIRSTEA 6-1 6-3
K.JANS / A.ROSOLSKA (POL) d.
S.CIRSTEA / M.NICULESCU (ROU) 6-4 6-0
 
Poland defeated Bosnia/Herzegovina 2-1:
K.PITER d. D.STOJIC 6-1 6-1
M.JUGIC-SALKIC d. A.RADWANSKA 1-6 6-4 7-6(5)
K.JANS / K.PITER (POL) d.
M.JUGIC-SALKIC / S.MARTINOVIC (BIH) 6-3 3-6 6-0
 
 
GROUP C
 
Belarus defeated Austria 3-0:
T.POUTCHEK d. N.HOFMANOVA 6-2 6-2
E.DZEHALEVICH d. M.KLAFFNER 6-1 6-1
V.AZARENKA / O.GOVORTSOVA (BLR) d.
S.KLEMENSCHITS / P.MAYR (AUT) 6-2 7-5
 
Slovenia defeated Austria 2-1:
M.ZEC-PESKIRIC d. M.KLAFFNER 6-0 6-2
A.KLEPAC d. P.MAYR 7-5 1-6 6-3
N.HOFMANOVA / S.KLEMENSCHITS (AUT) d.
A.KLEPAC / M.ZEC-PESKIRIC (SLO) 3-6 6-2 6-3
 
Denmark defeated Austria 2-1:
H.JENSEN d. N.HOFMANOVA 6-1 7-5
C.WOZNIACKI d. P.MAYR 6-2 6-1
M.KLAFFNER / S.KLEMENSCHITS (AUT) d.
E.DYRBERG / H.JENSEN (DEN) 6-2 6-3
 
Belarus defeated Slovenia 3-0:
O.GOVORTSOVA d. M.ZEC-PESKIRIC 6-4 6-1
V.AZARENKA d. A.KLEPAC 6-3 6-2
E.DZEHALEVICH / T.POUTCHEK (BLR) d.
A.KLEPAC / M.ZEC-PESKIRIC (SLO) 6-4 6-1
 
Belarus defeated Denmark 2-1:
O.GOVORTSOVA d. H.JENSEN 7-6(6) 7-6(5)
C.WOZNIACKI d. V.AZARENKA 6-3 6-3
V.AZARENKA / O.GOVORTSOVA (BLR) d.
E.DYRBERG / C.WOZNIACKI (DEN) 6-0 6-4
 
Denmark defeated Slovenia 2-1:
M.ZEC-PESKIRIC d. M.GRAGE 6-4 7-5
H.JENSEN d. A.KLEPAC 7-6(4) 6-3
E.DYRBERG / H.JENSEN (DEN) d.
A.KLEPAC / M.ZEC-PESKIRIC (SLO) 6-4 6-2
 
 
GROUP D
 
Croatia defeated Bulgaria 2-1:
P.MARTIC d. E.KOSTOVA 6-2 6-1
T.PIRONKOVA d. S.MAMIC 7-5 6-3
J.KOSTANIC TOSIC / P.MARTIC (CRO) d.
E.KOSTOVA / T.PIRONKOVA (BUL) 7-6(3) 6-1
 
Estonia defeated Croatia 2-1:
M.ANI d. P.MARTIC 6-3 2-6 6-4
K.KANEPI d. S.MAMIC 6-3 6-0
J.KOSTANIC TOSIC / A.VRLJIC (CRO) d.
M.RUUTEL / A.SCHUTTING (EST) 6-4 5-7 6-4
 
Estonia defeated Bulgaria 3-0:
M.ANI d. E.KOSTOVA 6-2 6-2
K.KANEPI d. T.PIRONKOVA 7-6(6) 6-2
M.ANI / K.KANEPI (EST) d.
E.KOSTOVA / T.PIRONKOVA (BUL) 6-1 4-6 6-2
 
 
PROMOTION PLAY-OFFS
 
Estonia defeated Belarus 2-0:
M.ANI d. O.GOVORTSOVA 6-3 6-4
K.KANEPI d. V.AZARENKA 2-6 6-3 6-1
V.AZARENKA / O.GOVORTSOVA (BLR) v M.ANI / K.KANEPI (EST) Not played
 
Poland defeated Great Britain 2-1:
E.BALTACHA d. K.PITER 6-4 6-1
A.RADWANSKA d. A.KEOTHAVONG 7-6(2) 7-6(4)
K.JANS / A.ROSOLSKA (POL) d.
S.BORWELL / A.KEOTHAVONG (GBR) 7-5 6-3
 
 
PLAY-OFF FOR 5TH/8TH POSITION
 
Sweden defeated Hungary 2-1:
J.LARSSON d. Z.SUSANYI 6-1 6-2
K.MAROSI d. S.ARVIDSSON 6-1 7-6(9)
S.ARVIDSSON / J.LARSSON (SWE) d.
G.ARN / K.MAROSI (HUN) 6-3 6-3
 
Croatia defeated Denmark 2-0:
P.MARTIC d. M.GRAGE 7-5 6-0
S.MAMIC d. H.JENSEN 0-6 6-1 6-3
J.KOSTANIC TOSIC / P.MARTIC (CRO) v E.DYRBERG / C.WOZNIACKI (DEN) Not played
 
 
RELEGATION PLAY-OFFS
 
Austria defeated Luxembourg 2-1:
C.SCHAUL d. M.KLAFFNER 6-0 5-7 6-1
P.MAYR d. M.MINELLA 6-7(4) 6-2 6-3
S.KLEMENSCHITS / P.MAYR (AUT) d.
M.MINELLA / C.SCHAUL (LUX) 6-1 6-1
 
Bosnia/Herzegovina defeated Bulgaria 2-1:
S.MARTINOVIC d. E.KOSTOVA 6-4 0-6 6-2
T.PIRONKOVA d. M.JUGIC-SALKIC 6-1 6-1
M.JUGIC-SALKIC / S.MARTINOVIC (BIH) d.
E.KOSTOVA / T.PIRONKOVA (BUL) 6-4 3-6 6-3
 
 
 
Estonia and Poland advance to the World Group II Play-offs in April 2009.
 
 
Bulgaria and Luxembourg relegated to Europe/Africa Zone Group II in 2010.